Kalıcı parfüm nasıl anlaşılır? Fark nedir?

Kalıcı parfüm nasıl anlaşılır? Fark nedir?

Kullandığımız bazı parfümlerin kokusu günlerce üzerimizden çıkmazken, bazıları sadece bir gün bazıları ise yalnızca birkaç saat etkili olur. Kimi zaman bu durum, parfümün orijinal olup olmamasından ya da kalitesinden, kimi zaman da kullanılan parfümün kalıcılık seviyesinden kaynaklıdır. Parfümlerin de türleri vardır ve bu türlere göre farklı kalıcılık seviyelerine sahiptirler. Peki kalıcı parfüm nasıl anlaşılır? Aralarındaki fark nedir?

Kalıcı parfüm nasıl anlaşılır?

Parfümler, aldıkları esans oranlarına göre kalıcılık sürelerinde farklılık gösterirler. Bu durumda 3 tür parfüm vardır. EDP, EDT ve EDC, bir de bunların yanında saf koku olarak bilinen bir esans türü mevcuttur.

EDP, Eau De Perfume kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu parfüm türü, diğerleri arasında en yoğun ve kalıcı kokuya sahip olanıdır. Yüzde 10 ila 20 oranında esansa sahiptir. Bu da ürünün kalıcılığını artırır. En az 6 saat kalıcılık gösterir. Bazı cilt türlerine ve markanın kalitesine göre bu süre 24 saati bulabilir. Ayrıca daha ağır ve yoğun bir kokuya sahip olmasına yol açar. Daha çok kış aylarında ve özel günlerde kullanılır.

EDT, Eau De Toilette kelimelerinin kısaltmasıdır. EDT parfümler, orta seviye bir kalıcılığa sahiptirler. Yüzde 4 ila 10 oranlarında esans içerirler. EDP kadar uzun süreli bir etki bırakmasa da EDT parfümler, en az 4 saat kadar kalıcılık gösterir. EDP’lerden daha hafif bir kokuya sahiptirler ve daha çok günlük kullanıma uygundur. Her mevsim kullanılabilir.

EDC, Eau De Cologne kelimelerinin kısaltmasıdır. Diğer iki parfüm türüne göre oldukça hafiftir. Yüzde 2 ila 4 oranında esans içerir. Kalıcılığı 2 saati pek geçmez. Daha çok kokuya duyarlı insanlar bu parfümleri tercih ederler. Bu nedenle kullanımı diğer ikisi kadar yaygın değildir.

Saf koku olarak bilinen esans ise, yüzde 40 ila 50 gibi yüksek bir orana sahiptir. Bu nedenle kalıcılığı uzundur ve saf esansa en yakın üründür. Ten üzerinde en az 24 saat kalıcılık gösterirken, palto ve kıyafet gibi kumaşların üzerinde haftalarca kalabilirler. Bu koku türleri, özel üretim olsalar da bazı firmaların saf koku ürettiği görülmüştür.

Kalıcı Parfüm nasıl anlaşılır?

Parfüm türlerinin arasındaki farklar

Az önce bahsettiğimiz gibi bu parfüm türlerinin arasındaki fark, esans oranlarının yoğunluğudur. Bu yoğunluk, kullanılan ürünün kalıcılığına yön verir. Bu nedenle istenilen kalıcılıkta ve yoğunlukta bir parfüm kullanmak için bu türlere dikkat etmek gerekir. Bunu anlamak içinse ürünün kutusunu incelemeniz yeterli olacaktır.

Yüksek kalıcılıkta bir ürün istiyorsanız saf koku ya da EDP parfüm tercih etmeniz gerekirken, daha günlük ve orta kalıcılıkta bir ürün için EDT parfüm ve hafif olmasının yanında, kalıcılığı az ve uçuculuğu fazla bir ürün istiyorsanız da EDC parfümleri tercih etmeniz gerekir.

Kaynak