Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Parfümler, gerek kadınların ve gerekse de erkeklerin vazgeçilmezidir ve günlük hayatımızda buluşmalarda, davetlerde, iş ya da arkadaş ortamında en çok kullandığımız kozmetik ürünlerdendir. Ancak bazı parfümler, özellikle de sahte ya da ucuz olanlar, bazen kıyafetlerde leke bırakabiliyor. Bazense sahte olmasa da içerisindeki aerosol veya kimyevi maddeler buna sebep olabilir. Peki parfüm lekesi neden olur? Nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Parfüm lekesi neden olur?

Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?
Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Ãœrünün kalitesi, orijinalliÄŸi ya da içeriÄŸindeki alkol lekeye sebep olsa da bu lekelerin oluÅŸmasındaki en büyük etken,  parfümü yakından sıkmaktır. Bu nedenle en az 20 santimetre uzaklıktan kullandığınız taktirde, parfümün kıyafetinizde leke yapıp iz bırakması daha düşük bir olasılıktır.

Bu lekelere özellikle deri gibi yüzeylerde daha çok rastlarız. Deri kumaşlar, leke olmaya daha müsaittir. Bunu önlemek için alkollü ürünlerden yararlanmakta fayda var. Deri mont üzerine parfüm sıktığınızda bu sorunla sık sık karşılaşabilirsiniz. Deri gözenekli bir yapıya sahiptir ve bu gözenekler emici bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle lekeler yüzeyde kalır.

Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Parfüm lekesini çıkarmak için kullanacağınız yöntemler, kıyafetin kumaşına göre değişiklik gösterir. Öncelikle yapmamız gereken kumaşı kurutmamak ve bu izleri çıkarmak için kumaşı su ile iyice ıslatmak olacak. Leke olan yeri suyun altında leke çıkarıcı bir deterjan ya da şampuan tarzı kimyasal bir madde ile ılık suyu karıştırarak bu su ile birlikte nazikçe yıkayın. Ovalamamaya dikkat edin. Aksi taktirde, lekeler kalıcı bir hal alabilir. Kumaş beyaz bile olsa çamaşır suyu gibi ağartıcı kimyasallar kullanmamaya dikkat edin. Yıkama işleminiz bittikten sonra, giysiyi hemen çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

Deri ve benzeri yüzeylerden parfüm lekelerini çıkarmak için alkol ve su kullanabilirsiniz. Parfüm yağlı olmadıkça bu işlem kolaylıkla sizi güzel bir sonuca götürecektir. Yağlı bir parfüm ise, su ve bulaşık deterjanı kullanılabilir. Yine işlem sonrası çamaşır makinesine atmanızda fayda var. Çamaşır makinesine attığınızda kumaşa uygun program seçmeyi unutmayın ve leke çıkmadan sıkma işlemini başlatmayın. Lekenin gittiğinden emin olduktan sonra kurutup ütüleyebilirsiniz.

Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?
Parfüm lekesi nasıl çıkar? Ne kullanılmalıdır?

Özellikle ağır aramotik bir kokuya sahip EDP parfüm kullanıyorsanız, lekeyi çıkarmak için beyaz sirke kullanmak da etkili olacaktır. Asitli yapısı, kumaşa nüfuz eder ve lekeyi oluşturan molekülleri etkisiz hale getirir. Yine bu yöntemden önce de, kumaşı ılık bir su ile nazikçe yıkamanız daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olur. Sonrasında leke üzerine beyaz sirke damlatıp biraz beklettikten sonra tekrar yıkayabilirsiniz.

Hidrojen peroksit, akrilik ve pamuklu kumaşlarda etkili bir sonuca ulaştıracak bir diğer maddedir. Parfüm lekelerini çıkarmak konusunda kesin sonuç vaat edecektir. Yine nazikçe bir yıkama sonucunda lekelerin çıktığını görebilirsiniz. Fakat ipek kumaşlarda tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapılır.