Parfüm nasıl yapılır? İçeriğinde neler vardır?

Parfüm nasıl yapılır? İçeriğinde neler vardır?

Parfüm nasıl yapılır? İçeriğinde neler vardır?

Parfüm, uzun yıllardır üretilen ve kullanılan bir esanstır. Yıllardır özellikle kadınlar, doğadan elde ettikleri ürünlerle kokular üretip kullanmışlardır. Odun, çiçek gibi doğal kaynaklar kullanılıyordu. Ayrıca tarçın, mür gibi baharatlarla da çeşitli kokular üretirdiler. Eski uygarlıklar, doğada bulunmayan sentetik kokular üretemiyorlardı. Şimdi ise teknolojinin ilerlemesi ve birçok kimyasal ürünün ortaya çıkmasıyla birlikte, bu yöntemler değişti ve parfümlerde kullanılan maddeler çeşitlilik göstermeye başladı. Peki şimdi parfüm nasıl yapılır, hangi adımlardan geçer ve içeriğinde neler vardır?

Parfüm nasıl yapılır? İçeriğinde neler vardır?
Parfüm nasıl yapılır? İçeriğinde neler vardır?

Parfüm nasıl yapılır?

Çiçekler ve diğer bitkiler, yıllar geçse de parfümlerin olmazsa olmazıdır. Öncelikle esansın içine konacak maddelerin toplanması gerekir. Bu doğal kaynaklar, parfümün kalitesine işaret eder. Esans için bitkiler toplandıktan sonra bunların öz yağları çıkarılmalıdır. Bitkinin koku molekülleri bu yağın içinde bulunur. Sonrasında yağlar harmanlanarak parfüm esans harmanı elde edilir. Bu harman, biraz dinlendirilmelidir. Sonra da olgunlaşması için bırakılır. İşlemler tamamlandıktan sonra, parfüm uzmanları tarafından kontrol edilir. İdeal kıvama gelip gelmediği tespit edilir. Eğer her şey yolunda ise, parfüm yapma işlemi tamamlanır.

Parfümün içeriği nedir?

Parfüm, daha önce de bahsettiğimiz üzere, çiçek, bitki, meyve ya da ağaç gibi kaynaklar içerebilir. Bunların yanı sıra, üretim sürecinde alkol, kömür, katran ve petrokimya gibi ürünler de içerebilir. Başta söylediğimiz gibi eskiden her ne kadar yalnızca esanslar kullanılarak parfüm yapılsa da, bilimin de ilerlemesi ve yeni kimyasal maddelerin de keşfedilmesiyle, parfümün içeriğini iyileştirecek maddeler de eklenmeye başladı. Bu doğrultuda, doğada bulunmayan ve parfümün uçuculuğunu azaltıp kalıcılığını artıracak, kokuyu taklit edebilecek bazı kimyasal sentetik maddeler de kullanılıyor. Özellikle nadir bulunan ve pahalı parfümler bu kategoriye girer.

Parfümlerde kullanılan bileşenler genelde gül yaprakları, mür, buhur, yasemin, lavanta, sandal ağacı, vanilya, orkide çiçeğidir. Bunların yağını elde etmek için ise, solvent ekstraksiyonu, buhar damıtma, ekspresyon, enfleuraj veya maserasyon gibi yöntemler kullanılabilir.

Evde parfüm nasıl yapılır?

Satın alınan parfümlerin kalıcılığı ve kalitesinin yerini tutmasa da, evde parfüm yapmak mümkündür. Basit yollar ile hoş kokulu esanslar elde edilebilir. Bunun için bazı basit araçlar ve ürünler gereklidir. Bir cam şişe, saf su, en az yüzde 98 saflığında etil alkol, istediğiniz kokuyu oluşturacağınız çiçek yaprakları ya da bazı diğer maddeler gerekir. Basit bulunanlar arasında gül yaprağı, vanilya, orkide yaprağı ve lavanta gibi hoş kokulu çiçekler yer alır.

Gereken malzemeleri elde ettikten sonra ise, çiçek yapraklarını bir şişenin içerisine koyduktan sonra etil alkolü şişeye doldurmanız gerekiyor. Bu karışımı birkaç gün dinlendirdikten sonra, çiçeklerin esansları alkol sayesinde çözünecek ve ayrışarak alkolle bir bütün haline gelecektir. Sonrasında karışımı süzüp çiçek tortularından ayırmanız gerek. Elinizdeki diğer esans yağları ve kokulu maddelerle karıştırdıktan sonra parfümünüz hazır olacak. Kokusunu hafifletmek isterseniz bir miktar saf su ekleyebilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapılır.